מוזיאון הגנה
פרסומי מורשת ההגנה

מוזיאון ההעפלה וחיל הים

מזיאון העפלה וחיל הים הוקם ב- 1969 ונמצא בתהליך פיתוח מתמשך עד עצם היום הזה. במוזיאון שני נושאים המשלימים זה את זה: תצוגת ההעפלה ותצוגת חיל הים הישראלי.

במבנה הארכיטקטוני משולבת אוניית העפלה מקורית. המוצגים במבנה משמשים מסגרת מחנכת העוסקת בפרשת מאבקו של עם ישראל על זכותו לעלות לארץ ישראל לפני קום המדינה, ובהקמתו, בפועלו ובהתפתחותו של חיל הים הישראלי עד ימינו.

המוצג המרכזי במוזיאון הוא אוניית ההעפלה 'אף-על-פי-כן', שהביאה לארץ 434 מעפילים בספטמבר 1947. במקורה היתה זו נחתת טנקים בצי בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.

במלחמת העצמאות שירתה האונייה כנחתת טנקים בחיל הים שזה עתה קם. התצוגה כוללת שפע של מוצגים מקוריים ומשוחזרים, דגמי אוניות מעפילים ואוניות מלחמה, נשק, מפות, מסמכים, תצלומים, סרטים וערכות אור קוליות המבוססות על תצלומים מקוריים מהתקופה. המוצג המרכזי בתצוגת חיל הים הוא ספינת הטילים אח"י "מבטח", ספינת הטילים הראשונה של חיל הים. בקרוב יוצג במוזיאון גשר הצוללת "דקר" שנמשה מן הים ושומר במספנות חיל הים בחיפה.

ב- 1988 נפתח אגף חדש המתאר את תולדות המאבק וההעפלה ואת מחנות הגירוש בקפריסין. המוצגים במוזיאון נתרמו על ידי מעפילים, מוסדות, חיל הים וותיקיו. סגל המוזיאון מסייע ומדריך תלמידים בכתיבת עבודות שנתיות בנושאי התצוגה במוזיאון. המוזיאון שייך ליחידת המוסיאונים של משרד הביטחון.

ניתן להשיג דפי הסבר ולרכוש בחנות ספרים ומזכרות.

מה במוזיאון?
במקום 4 חזיונות אור קוליים. החזיון המרכזי "מחוף אל חוף" אורך כ- 20 דקות.

משך הביקור: שעה וחצי עד שעתיים.
הדרכה באתר: ליחידים ולקבוצות.

הכניסה בתשלום.
המוזיאון פתוח ביום העצמאות ללא תשלום

כתובת: דרך אלנבי 204, חיפה

טלפון: 04-8537672

פקס: 04-8512958

מנהל: אורי ארנון

שעות ביקור: ימים א'-ה' 16.00-08.30

משך הביקור: שעה וחצי עד שעתיים

איך מגיעים: אוטובוסים מס' 44, 45, 26, 5

ישנה חניה מסודרת ברחוב אלנבי

אתר "בנתיבי העפלה" ◄

"אתר הפלי"ם ההעפלה והרכש" ◄