מוזיאון הגנה
מלחמת העצמאות
בחר עמוד

קרב משמר העמק - 4-15/4/48

ב-4 באפריל 1948 לפנות ערב, בימי מבצע 'נחשון', החלו תותחי 'חיל הירמוך' של 'צבא ההצלה' להרעיש את משמר העמק, בפיקודו של פוזי אל קאווקג'י (שכזכור עמד בראש כנופיות פורעים גם במאורעות 1939-1936).

קאווקג'י תכנן לכבוש במהירות את הנקודה - ששכנה בתוך סביבה ערבית ובקרבת בסיסי צבאו, לחסום את כביש ואדי מלח, שדרכו עברה אז התחבורה היהודית לחיפה, ואולי אף לכבוש את חיפה בהתקפה ממזרח. לראשונה במלחמת העצמאות הופעלו כאן תותחים, שגרמו נזק רב לבנייני הקיבוץ ולרכושו ואף פגעו בנפש; אולם הסתערות חיל הרגלים של קאווקג'י שהגיעה עד גדר המשק נהדפה. ה'הגנה' החישה תגבורת לנקודה המותקפת ובתוכה הגדוד הראשון של הפלמ"ח.

יצחק שדה פיקד על גזרת קרבות זו. למחרת נתחדשה ההתקפה, ונפסקה בהתערבות הצבא הבריטי; בשעת הפסקת האש פונתה הנקודה מהנשים והילדים. לאחר מכן פתחו כוחות ההגנה בהתקפת נגד. המערכה נמשכה למעלה מעשרה ימים, שבמהלכם עברו עמדות מחוץ לנקודה מיד ליד; לאחר סידרה של מהלכים טקטיים מוצלחים של כוחות הפלמ"ח והחי"ש, כמו תפיסת משלטים מדרום מזרח למשק, נאלצו קאווקג'י וצבאו לסגת לעבר ג'נין.

יומן אירועים:

4.4.48 - גדודי חי"ר של קאוקג'י ו-7 תותחי שדה פותחים בהתקפה על משמר העמק.

4-5.4.48 - פלוגה מחטיבת גולני מגיעה בלילה דרך השדות למשק.

5.4.48 - הרעשת המשק נמשכת יום שלם; קאוקג'י תופס את המשלטים מסביב; קולונל בריטי מגיע ומסדיר הפוגה של 24 שעות, בחסותה מוּצאים הפצועים, הנשים והילדים ומוכנסים פועלים לביצורים.

6.4.48 - קאוקג'י מציע באמצעות הבריטים המשך ההפוגה (כדי להעביר כוח וארטילריה לפרוזדור ירושלים בגלל מבצע 'נחשון'). ה'הגנה' אינה מסכימה.

8.4.48 - תוספת של פלוגה מחטיבת 'כרמלי', פלוגה מ'אלכסנדרוני' והגדוד הראשון של הפלמ"ח (גדוד העמק).

8-15.4.48 - פעולות פלמ"ח וחי"ש באיזור.

15.4.48 - הערבים נסוגים מן הגזרה.

 

© כרטא